Dincolo de scopul practic, adăposturile pentru păsări sunt spații propice pentru apariția și dezvoltarea a numeroase bacterii și virusuri, devenind astfel adevărate focare de infecție. Aceste microorganisme au o influență negativă asupra productivității și pot provoca boli grave în rândul efectivelor de păsări.
Este evident pentru oricine că astfel de situații nu sunt de dorit pentru că generează pierderi și cheltuieli însemnate pentru medicamente. Din acest motiv, se impune dezinfectarea periodică a adăposturilor și a tuturor echipamentelor pentru păsări și pui, indiferent că este vorba despre exploatații mici sau de ferme cu hale în care sunt crescute mii de exemplare.
![](https://blog.superfarmland.com/wp-content/uploads/2023/02/Screenshot-2023-03-31-151942-1024x320.jpg)
Când se face dezinfecția
Înainte de a vorbi despre această operațiune, trebuie precizat că și curățenia adăpostului este la fel de importantă pentru că previne în bună măsură dezvoltarea agenților patogeni. Astfel, cotețele și cuibarele pentru păsări trebuie curățate săptămânal, îndepărtând mizeria, resturile de mâncare, paiele umede și orice alte deșeuri. De asemenea hrănitorile pentru păsări se curăță de resturi și se spală, la fel și recipientele pentru apă. Menținând adăposturile curate, operațiunea de dezinfecție se impune o dată pe an, pentru a elimina total agenții patogeni a căror apariție este imposibil de evitat. De asemenea, dezinfecția adăposturilor se impune ori de câte ori sunt depistate păsări bolnave și înainte de prima populare.![](https://blog.superfarmland.com/wp-content/uploads/2022/09/Screenshot_7-1024x685.png)